Jump to content
Masatenisi.org Forum

Hazır Raket Fabrikasının Sonu

ozgur seker

Recommended Posts

arkadaşlar bana babamın anlattığı bi olayı anlatmak isterim

bursada babamın tanıdığı birisinin hazır raket fabrikası varmış. geçen denk gelmişler adamla biraz konuşmuşlar. Adama japonlar gelmiş fabrikayı ve şirketi satın almak istemişler güzel de bi fiyat vermişler. Adam da ücretten memnun kalmış ve demiş japonlar benden daha iyi yaparlar bu işi ve kabul etmiş. Japonlar işçileriyle beraber almışlar fabrikayı işçilerin hepsine tazminatını verip yollamışlar sonra tüm makinaları imha etmişler ve gitmişler. Adamın raketleri hazır ve ucuz raketlerin satışında yüksek bi paya sahipmiş japonlar da bu adamı sektörden çıkarmak için satın alıp imha etmişler. Raketin markasının ne olduğunu bilmiorum ama olay gerçek.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Firma sahibi hazır tesisini iyi fiyata satmış.. sonra bir bakmış ki elemanlarıda boşta... sonra bir daha bakmış ki artık üretim yapan bir firmada kalmamış.. o zaman sence aynı elemanlarını bir araya gelip yeniden üretime geçmeleri kaçınılmaz olmaz mıydı? ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Firma sahibi hazır tesisini iyi fiyata satmış.. sonra bir bakmış ki elemanlarıda boşta... sonra bir daha bakmış ki artık üretim yapan bir firmada kalmamış.. o zaman sence aynı elemanlarını bir araya gelip yeniden üretime geçmeleri kaçınılmaz olmaz mıydı? ;):

Kaçınılmaz olamayabilir, çünkü yapılan ticari satış sözleşmelerinde isim hakkı da satın alınıyor. Adam markayı da sattığı için o isim altında üretim ve satış yapamaz. Yeniden kendisini tanıtacak, markalaşacak, yeni makine ithal edecek, vb. Aynı isim olmadan aynı satış rakamına ulaşması zaman alır. O riski almak istemeyebilir bu durumda.

Tsubasa'ya : Aklından geçeni olduğu gibi yazmadan biraz düşünmeni tavsiye ediyorum. Kullandığın dil rahatsız edici oluyor bazen.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kaçınılmaz olamayabilir, çünkü yapılan ticari satış sözleşmelerinde isim hakkı da satın alınıyor. Adam markayı da sattığı için o isim altında üretim ve satış yapamaz. Yeniden kendisini tanıtacak markalaşacak, yeni makine ithal edecek. vb. Aynı isim olmadan aynı satış rakamına ulaşması zaman alır. O riski almak istemeyebilir bu durumda.
Firmanın eskiden kapatılmış ve marka değerinin daha yaygınlaşmadığı bir dönemde olduğunu unutmayalım. Ayrıca zaten üretim yapan kişi kendisiyle tüm ticaret yapan kişileride tanıdığı için aynı makineleri tekrar bulabilir ve zaten kendisinde hazır bulunan ticari portföyünü kullanarak hiç zorlanmadan tekrar ticari ivmesini yakalayabilir. Andro ve Donic gibi firmaların eski isimlerini hatırlamak lazım. Kaliye aynı olduktan sonra ticari olarak piyasayı çok çabuk olarak tekrar ele geçirebilirlerdi. Bu sebeple bence bu yazılanlar gerçeği yansıtmıyor. Eski patrona gerek yok orada çalışan işçiler bile bir araya gelse kendilerine bu firmayı tekrar kurabilirlerdi.

Bu benim fikrim bu arada.. Nasıl ki yazılanlar gerçek yada hayal diye net bir şekilde belirtilemiyorsa bende varsayımlar üzerinden yola çıkarak yeni varsayımlar yaratıyorum...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Firmanın eskiden kapatılmış ve marka değerinin daha yaygınlaşmadığı bir dönemde olduğunu unutmayalım. Ayrıca zaten üretim yapan kişi kendisiyle tüm ticaret yapan kişileride tanıdığı için aynı makineleri tekrar bulabilir ve zaten kendisinde hazır bulunan ticari portföyünü kullanarak hiç zorlanmadan tekrar ticari ivmesini yakalayabilir. Andro ve Donic gibi firmaların eski isimlerini hatırlamak lazım. Kaliye aynı olduktan sonra ticari olarak piyasayı çok çabuk olarak tekrar ele geçirebilirlerdi. Bu sebeple bence bu yazılanlar gerçeği yansıtmıyor. Eski patrona gerek yok orada çalışan işçiler bile bir araya gelse kendilerine bu firmayı tekrar kurabilirlerdi.

Bu benim fikrim bu arada.. Nasıl ki yazılanlar gerçek yada hayal diye net bir şekilde belirtilemiyorsa bende varsayımlar üzerinden yola çıkarak yeni varsayımlar yaratıyorum...

şöle bi durum da var. iş sahibi parasını almış ve bizim gibi öle masa tenisine katkıda bulunayım diye bi düşüncesi yok para ihtiyacı da yok. zaten tekrar kurması uzun sürer eski markasını da kullanamaz çünkü o da japonların elinde. işçilerin tekrar bi araya geldikten sonra para bulmaları lazım o da büyük bir sorun zaten fabrika açılacak olsa öncelik sırasında raket fabrikası bayağı gerilerde yer tutar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1990 ' lı yıllarda Bilge marka raketler vardı sonradan ortadan kalktı belki bahsi geçen marka ve fabrika budur.

Şu zamanda bile ancak 2-3 şehirde biraz yaygın bir spor bu.

90'lı yıllarda nasıldı tahmin edemiyorum.

Durum böyle iken nasıl fabrika açılır ?

Olsa olsa 2-3 kişilik atölyede el ile üretim yapıyorlardı herhalde....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şehir efsanesi midir değil midir orasına birşey diyemem ama Japon'lar neden Bursa'da üretim yapan mütevazi bir hazır raket fabrikasıyla uğraşsın?Adamlar zaten teknolojide ve daha bir çok alanda Dünya'nın en iyisi,..Bu tip işlerle uğraşacaklarına pek ihtimal vermiyorum..Ne yani Bursa'da üretim yapan bu fabrikayı kendilerine rakip mi gördüler?Bu firma Japonya'ya ihracat mı yapıyordu da adamlar fabrikanın sonunu getirdiler?..Kısacası işin doğrusunu fabrika sahibi kimse ondan öğrenebiliriz ancak..Çünkü böyle durumlarda mevzu ağızdan ağıza geçtikçe baya bir şekil değiştiriyor ve ortaya çok garip ''efsanemsi'' hikayeler çıkabiliyor..Yine de fazla kafa yorulacak bir mevzu olduğunu düşünmüyorum..Eğer adamı zorla işinden gücünden etselerdi,fabrikayı silah zoruyla kapattırıp sonra da yıksalardı bir derece ama adam zaten parasını almış fazla fazla..Adamın söylediği ''Onlar bu işi benden iyi yapar'' sözüde zaten işin enteresan boyutu..Verdikleri para daha az olsa yine bunları söylermiydi acaba..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu hikaye gerçekmidir bilemem ama gerçek olan şu varki, Koç Holding devletten Sek süt fabrikasını (Yenibosna -İstanbul ) alıp yenisin kurmak yerine arazinin üzerine bir tarafa Tansaş diğer tarafınada Koçtaşı kurdu. Amacı fabrikayı yenileyip daha çok insan istihdam edip uzun vadede para kazanmak değil, araziyi götürmekdi..

Bizler kendimize böyle yapıyorsak elin Japonunu bırakın ne istiyorsa yapsın..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 118 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..