Jump to content
Masatenisi.org Forum

Defansif / Ofansif Düz Lastikler

Recommended Posts

Defansif - Ofansif lastik kavramlarını biraz açabilir miyiz?

Mesela Tackiness C ile masadan çok açılmadan ofansif oyun oynanabiliyor (değil mi?).

Mesele yüzey lastiğinin top tutuculuğunda mı düğümleniyor?

Yüzey lastiği iyi top tutanlar daha defansif mi kabul ediliyor?

Sünger açısından bakarsak, örneğin Joola Topspin C'nin 1.5 mm kalınlığında olanı defansif kabul edilirken,

2.0 mm kalınlığında olanı neden ofansif olmasın?

Şimdi mesela bu konuyu açan arkadaş, kombi yerine 800c bakmış. 800c, defansif olduğu için arkadaşa uymaz dediğimiz rakete göre daha mı ofansiftir? Spini, hızı daha mı üst düzeydir? Yeni kombi alacak birisi için bir düz lastiğin defansif olması şeklindeki yaklaşım ne kadar gerçekçi bir yaklaşım olabilir?

Aslında sormak istediğim şu, gerçekten defansif oyunu benimseyenlerin, defansif özellikleri ön planda olan lastikleri tercih etmeleri elzemdir (Örn: Tackiness C). Peki allround oyun oynayan, hatta tam olarak stili oturmamış yeni oyuncular açısından bu tür lastiklerin kullanılabilirliği nedir, avantajları var mıdır, dezavantajları nelerdir?

Teknik açıdan yetersiz bilgim olduğundan öğrenmek istiyorum bu konuyu. Görüşleriniz beni sevindirecektir.

Linkteki konuya cevaben yazmıştım, Ongun Abi'nin önerisiyle yeni bir konu açarak sordum sorumu. Teşekkürler.

http://www.masatenisi.org/forums/index.php?showtopic=8675

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Cevap kolay. Defans oyuncusu kontrolü mümkün olduğunca en yüksek düzeyde tutmalıdır. Örneğini vermiş olduğunuz Joola Topspin C 1.5'un kontrlü bir çok oyuncuya kolay geliyorken 2.0mm lik versiyonu bir çok defansif oyuncuya aynı kontorlü sağlamayabilir.

Mesela Tenergy 64 2.1mm bir çok atak oyuncusu tarafından bile kontrolü düşük kabul edilirken Joo See Hyuk forhandinde defans için kullanılıyor.

TAckiness C gibi lastikler yüksek hızdaki topları rahatça karşılama konforu sağladıkları için yaygın olarak kullanılır.

Ben bu gün ortaya karışık şutop oynayan birisi ile maç yaparken yanımdaki süper hızlı carbon tahta üzerine 2 kat tuninglenmiş bryce speed fx li raketi verince oynayamadı. Ben de yeni ve orta düzeye hitap eden ucuz bir kombisyon verdim ve çok daha fazla zevk alarak oynadı. Sebebi topu masa tutmak istemesiydi.

Yani karar tamamen sizin ama yine de yüzlerce kişi tarafından tasdik edilmiş gerçekler var ki onları asla göz ardı etmemek lazım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yüzeyi top tutan lastikler genelde daha az atarlar,daha kontrollüdürler(istisnalar hariç)..Spin yönleri hızdan daha öndedir,malum top tutan yüzey daha iyi spin demektir..Bunu topspin için düşünebileceğimiz gibi her tür spin için de düşünebiliriz..(bkz defansçılar için backspin)..

Onun dışında söyleyebileceğim bir şey varsa o da her lastikle defans yapılabileceğidir..Malum Joo Se Hyuk forehand tarafında Tenergy 64 kullanıyor..Daha önce Bryce ile defans yapanları da görmüşlüğüm var..Kısacası bir lastiği ofansif yahut defansif yapan oyuncunun düzeyidir..Eli belli bir düzeye gelmiş oyuncu için ekipmanın hangisi olduğunun bir önemi yoktur..Fakat bu spora yeni başlamış birisi için kontrollü ekipman elzemdir..O yüzden defansif olarak kabul edilen lastikler yeni başlayanlar için gayet uygundur..Onların gelişimi için kontrolü ön planda tutuyorsak kontrolün maksimum düzeyde olduğu lastikleri de kullanmalarında bir sakınca yoktur diye düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yüzeyi top tutan lastikler genelde daha az atarlar,daha kontrollüdürler...

...Fakat bu spora yeni başlamış birisi için kontrollü ekipman elzemdir..O yüzden defansif olarak kabul edilen lastikler yeni başlayanlar için gayet uygundur.. Onların gelişimi için kontrolü ön planda tutuyorsak kontrolün maksimum düzeyde olduğu lastikleri de kullanmalarında bir sakınca yoktur diye düşünüyorum..

İşte buradaki görüşler arası çelişki biraz kafa karıştırıyor. Forumda, yeni başlayanlar yada ilk kombi alanlar için, yüzeyi top tutmayan lastiklerin kullanılması yönündeki öneriler daha ön planda. Top tutan lastikle oynamayı öğrenmek daha zor olabilir deniliyor.

İkincisi, yine aynı örnekten gidersem, top tutmayan bir lastikle oynamaktansa, top tutan bir lastikte ısrar ederek (örn: tackiness C), zamanla rakipten gelen topun sizin raketinizde yapacağı etkiyi daha iyi anlamak, daha etkin karşılık vermek, servisi daha etkin atabilmek mümkün olmaz mı?

Top tutan bir lastiği iyi kullanabilen, top tutmayan bir lastiği iyi kullanan kişiye göre daha avantajlı sayılabilir mi?

Cevap kolay. Defans oyuncusu kontrolü mümkün olduğunca en yüksek düzeyde tutmalıdır. Örneğini vermiş olduğunuz Joola Topspin C 1.5'un kontrlü bir çok oyuncuya kolay geliyorken 2.0mm lik versiyonu bir çok defansif oyuncuya aynı kontorlü sağlamayabilir.

Mesela Tenergy 64 2.1mm bir çok atak oyuncusu tarafından bile kontrolü düşük kabul edilirken Joo See Hyuk forhandinde defans için kullanılıyor.

TAckiness C gibi lastikler yüksek hızdaki topları rahatça karşılama konforu sağladıkları için yaygın olarak kullanılır.

Ben bu gün ortaya karışık şutop oynayan birisi ile maç yaparken yanımdaki süper hızlı carbon tahta üzerine 2 kat tuninglenmiş bryce speed fx li raketi verince oynayamadı. Ben de yeni ve orta düzeye hitap eden ucuz bir kombisyon verdim ve çok daha fazla zevk alarak oynadı. Sebebi topu masa tutmak istemesiydi.

Yani karar tamamen sizin ama yine de yüzlerce kişi tarafından tasdik edilmiş gerçekler var ki onları asla göz ardı etmemek lazım.

Yazınızdan anladığım, dafansif lastikler ofansif, ofansif lastikler de defansif iş yapabilir. Yani tenergy gibi lastikleri kullanma düzeyinde olmayan, ancak ofansif oyunu tercih edenler, defansif lastiklerin kalın süngerlilerini kullanabilirler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İşte buradaki görüşler arası çelişki biraz kafa karıştırıyor. Forumda, yeni başlayanlar yada ilk kombi alanlar için, yüzeyi top tutmayan lastiklerin kullanılması yönündeki öneriler daha ön planda. Top tutan lastikle oynamayı öğrenmek daha zor olabilir deniliyor.

İkincisi, yine aynı örnekten gidersem, top tutmayan bir lastikle oynamaktansa, top tutan bir lastikte ısrar ederek (örn: tackiness C), zamanla rakipten gelen topun sizin raketinizde yapacağı etkiyi daha iyi anlamak, daha etkin karşılık vermek, servisi daha etkin atabilmek mümkün olmaz mı?

Top tutan bir lastiği iyi kullanabilen, top tutmayan bir lastiği iyi kullanan kişiye göre daha avantajlı sayılabilir mi?

Top tutan lastik var,top tutan lastik var :gulumse: Genel olarak önerilmeyen lastikler yüzeyi yapış yapış olan,süngeri ve üst lastiği kaya gibi sert olan Çin lastikleri..Bu lastiklerle oynamak cidden çok başka bir teknik istiyor..Ayrıca her top tutan lastiğin yüzeyi de yapış yapış değildir..Tackiness ve Tackifire ise az yapışkan yüzeyli,avrupa lastiklerine göre sert,klasik çin lastiklerine nazaran daha yumuşak lastikler..Bu yüzden kullanılmalarında bir sakınca yok bana kalırsa..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yazınızdan anladığım, dafansif lastikler ofansif, ofansif lastikler de defansif iş yapabilir. Yani tenergy gibi lastikleri kullanma düzeyinde olmayan, ancak ofansif oyunu tercih edenler, defansif lastiklerin kalın süngerlilerini kullanabilirler.

Pek tabiki.

Yüzeyi yapışkan veya top tutan lastikleri tercih etme konusundaki mantığınız çok güzel. Düz lastikle oynarken falso ile savaşmanın yollarını öğrenmemiz gerekiyor. Böylece masatenisinin temellerini daha iyi kavrayabiliriz ve temeli sağlam inşa ettikten sonra yolumuza daha emin adımlarla devam edebiliriz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 20 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..