Jump to content
Masatenisi.org Forum

Yetenek Sizsiniz

lobianco

Recommended Posts

Merhabalar,

Geçenlerde bir Tv kanalında "yetenek sizsiniz" adlı programa biraz takılı kalmıştım. Bir kız çocuğu çıktı. Basit jimnastik hareketlerinden bir dizi sundu. Bildiğiniz gerdirme hareketleri, en klasiklerinden. Bunu yetenek kavramıyla ne derece açıklayabiliriz bilemiyorum. Sonuçta herhangi bir çocuğu küçük yaştan jimnastik yönünde eğitirseniz en kötü ihtimalle bu hareketleri yapabilir.

Kısacası demek istediğim şudur ki; o kız bir sporcuydu. Jimnastikçi yani. Düşündüm ki neden orada bizim minik sporcularımızdan ikisi çıkıp bir gösteri yapmasın? Örneğin 2 tane ilkokul 2-3. sınıfta olan sporcumuzu oraya çıkarıp fh şutop oynatsak, biraz işe estetik katsak iyi bir tanıtım olmaz mı?

O kız sayesinde belki de birkaç kişinin içine çocuğuna jimnastik yaptırma fikri doğmuştur, kimbilir.

Hobi olarak masa tenisi oynamış, fakat hayatında üst seviye masa tenisi maçı veya antrenmanı izlememiş insanların, seri şutop çalışması karşısındaki şaşkınlıkları çok hoşuma gidiyor. Bence düşünülebilir.

Tabi düşünülebilir düşünülmesine de, yapacak da birileri lazım :)

Hali hazırda İstanbul'da bulunan minik sporculardan 2 tanesi götürülebilir. Ulaşım konaklama masrafı da olmaz. Tadından yenmez :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Geçenlerde bir Tv kanalında "yetenek sizsiniz" adlı programa biraz takılı kalmıştım. Bir kız çocuğu çıktı. Basit jimnastik hareketlerinden bir dizi sundu. Bildiğiniz gerdirme hareketleri, en klasiklerinden. Bunu yetenek kavramıyla ne derece açıklayabiliriz bilemiyorum. Sonuçta herhangi bir çocuğu küçük yaştan jimnastik yönünde eğitirseniz en kötü ihtimalle bu hareketleri yapabilir.

Hobi olarak masa tenisi oynamış, fakat hayatında üst seviye masa tenisi maçı veya antrenmanı izlememiş insanların, seri şutop çalışması karşısındaki şaşkınlıkları çok hoşuma gidiyor.

Sorunun cevabı yazdıklarında..Nasıl ki şutop masa tenisini fazla bilmeyenler için hayret verici görünüyorsa,o kızın yaptığı hareketler de Jimnastik ile ilgili pek bir bilgisi olmayan jüri üyelerine hayret verici görünebiliyor ve onlar bunu bir yetenek olarak algılıyorlar..

Sonuç olarak dediğin şey masa tenisinin tanıtımı için etkin bir rol oynayabilir ama yapacak birileri çıkar mı,onu pek sanmıyorum işte..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Jimnastikçinin hareketlerini o şekilde değerlendirmem küçümsemek için değildi, sadece bir spor dalının normal kabul edilen hareketlerinin dışarıdan çok daha orjinal bişeymiş gibi algılanmasına vurgu yapmak içindi.

Bu kadar reytingi olan bir programda bir dakika yapılacak bir gösteri, halk üzerinde dünyanın en büyük organizasyonunu ülkemize getirmekten daha fazla etkili olabilir belki de. Ayrıca kaybedilecek birşey de yok. Bir defasında bir bayan aynı programda futbol topu sektireceğini iddia etmişti, gerçekten hiç becerememişti.

Bence bulunmaz fırsat, federasyonun bu konuyu destekleme ihtimali pek olmayabilir, ama girişimci bir masa tenisi sever bu konuda birşeyler yapabilir, yapmalıdır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çoook güzel bir fikir... mutlaka birilerinin 2 minik sporcuyu çıkartıp

oynatması lazım, hele birde şut- loop yapabilirlerse seyircilerin

ağzı açık kalır, bir üst tura da geçerler direk..

Bizim şehirde olsa bu yarışma ben çıkartırım 2 sporcu ama ist zor benim için

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hadi jimlastikçi çeşitli dans figürleri ile çok sayıda varyasyon yakalayabilir ama masa tenisçiler ne yapabilir orada pek birşey bulamadım fakat belli başlı hareketler yerine 5-6 kişinin de içinde olabileceği kareografiler yapabilirlerse o zaman mükemmel işler çıkar ortaya. Sonuç olarak ben evet diyorum :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında Masa Tenisi baya bi medyada kabul görmeye başlıyor.Yeterli değil ama eskiye oranla birşeyler yapılıyor.Örneğin bugün bana bir telefon geldi.İstanbuldan Pınar hanım diye biri beni aradı ve 13-15 yaş arası masa tenisçilere ihtiyaçlarının olduğunu ve birini cips reklamında oynatmak istediklerini belirtti.Hatta senaryodan bile bahsetti.Bende İstanbuldan bir antrenör arkadaşıma yönlendirdim çünkü Ankarada olduğumu belirttim.

Bakalım böyle bir reklamla karşılaşacakmıyız bilmem ama bu bile güzel bir gelişme bence.

Yetenek Sizsiniz programı oldukça güzel bir gösteri ile insanları hayrete düşürebilir.Bence olur...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Jimnastikçinin hareketlerini o şekilde değerlendirmem küçümsemek için değildi, sadece bir spor dalının normal kabul edilen hareketlerinin dışarıdan çok daha orjinal bişeymiş gibi algılanmasına vurgu yapmak içindi.

Yanlış anlaşılma olmasın,ben sen küçümsedin demedim..Sadece yazdıklarından 2 durumu benzeştirdim :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yok abi! Bizim milletin spordan filan anladığı yok valla... Çıktım oraya, raketin kenarıyla 100 kere top sektirdim, tahtanın sapıyla spin çektim, yetişip karşıdan blok yaptım, peşpeşe elli tane Ma Lin servisi attım... millet aval aval baktı sadece. Tık yok. Ne alkış ne puan. Benden önce kızın teki bacak kadar boyuyla iki hareket yaptı, bacağını açtı burnunu tuttu götürdü puanları. Biz yirmibeş senedir oynuyoruz bişey olamadık iyi mi? İşte herşeyin başı eğitim hocam eğitim...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

bencede çok iyi fikir masa tenisinin tanıtılması açısından etkili olabilir yetenekli masateniscilerimiz ilgilensin. bence yaşında çok önemi yok...tabi küçük sporcular daha çok ilgi çekebilir ama genç ve büyük sporcularımız bu işe öncülük yapmalı:)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 42 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..