Jump to content
Masatenisi.org Forum

Kendi Stilinizi, Raket(Ler)Inizi, Ve Tercih Nedenlerinizi (Artı Ve Eks

Guest KPeker

Recommended Posts

Bir haftadır bu siteyi (ve yerli yabancı bir çoğunu) deliler gibi okuyorum. Çocukluktan sevdiğim masa tenisiyle daha yakından ilgilenme imkanım doğdu ve iş kendi kombomu yapma seviyesine geldi. Okudukça yorumlar kafamda uçuşuyor, tariflerden ipuçlarıyla (ve kısıtlı bütçe parametreleriyle) kombolar kurmaya, mevcutları değerlendirmeye çalışıyorum... Zevkli olsa da kabus gibi bir şey.

Bence benim durumumdakilere en güzel yardım (tecrübeli arkadaşların çok faydalandığım bol ürün yorumları vs.ye ek olarak), komple kombo önerileri... Yalnız bu da sınıflandırılmalı:

Mesela bütçe: dar - örn. 50-110 (bu aralıkta hazır raket alanlara aynı fiyata çok daha iyi kombo bulacağı söyleniyor, ama bilinen markalarla pek mümkün görünmüyor, daha net yol göstermek lazım), orta (110-170), geniş (170-250)

Stil: Defans (bol kesme ve savunma, bh ağırlıklı??? mı), fh atak, masaya yakın-uzak vs. vs. (çok oyuncu tanıyan antranor arkadaşların uzmanlık alanı bu kategorilendirme herhalde)

Uzun süreli hedefler: Hoşça vakit geçirme, arkadaşlarımı yeneyim raketimle biraz hava atayım, ileriye dönük yatırım - tekniğimi oturttuktan sonra off'a kaymak ve yeni lastiklerle kombo'mu geliştirmek istiyorum, vs. vs.

Başka kriterler ????

Şimdi bunları böyle bir detayda hazırlamak çok güzel olur ama zor olabilir. Onun için forumda çok emeği geçen tecrübeli arkadaşlardan (yukardaki uzun vadeli öneri saklı kalarak) şunu rica edebilir miyim:

İmza kısmındaki kombo bilgileri benim ilgimi çekiyor, ama keşke bu oyuncu nasıl bir oyuncu, ve bu tercihleri nelere göre yapmış, yani ben bunu örnek alabilir miyim diye de bir soru kalıyor. Onun için, kısaca oyun stilinizi, mümkünse seviyenizi (bu subjektif bir konu, belki turnuva-hobi-takım-derece-antronorluk-haftalık vakit vs. gibi bilgiler olabilir), sevdiğiniz kullandığınız raket(ler)inizi ve size (oyununuza) nasıl uyduğunu, bu raketle neleri yapabildiğinizi anlatır mısınız. Bir de, ileri seviyede oyuncuların bu işe yatırımları o oranda fazla olduğu ve yenilerden daha küçük adımlar bekleneceği için, bize bir 'buna en yakın -ucuz versiyonu-' tavsiye de ederseniz çok seviniriz. Bence güzel de bir oyuncu envanteri olur.

Varsa buraya kadar okuyan herkese çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim imzamdaki kombinasyonu tekniğimi yeniden inşa etmeye başladığım zaman yaptım. Önceleri off ve off+ kullanıdğımda raketi eğik açıda tutup spin çekiyordum. Eğik tutmak itme kuvvetini çok düşürüyor. Dik açıyla hep top kaçırmamak hem de daha kaliteli spinli toplar yollamak amacındaydım. Ayrıca öğrenmekte olduğum teknik haraketimi direk kısaltıyordu haliyle hız kazandırıyordu. Ondan tahtamın hızı hemen düşürdüm ve gelişme ivmem birden artmaya başladı.

Forhand lastiğim öğrenmekte olduğum sistem için uygun bir lastik. Çin lastiklerinin süngeri sert, üst yüzeyi yumuşaktır. Yakın masa, forhand ağırlıklı spinli oyun tercih ettiğim için bu lastik bana gerekli donanımı sağlıyor. Ayrıca çok etkili servisler atabilmemi de olanaklı kılıyor.

Backhand lastiğim ise avrupa/japon, üstü az tutan türden lasitk. Hem servis karşılarken hem de kontrollü atakta istediğimi veriyor.

Tahtam 60 tl, forhandim 40 tl, backhandim 90 tl. Backhand lastiğimin alternatifi olarak haifu shark II (50 tl), palio hk1997 biotech(35 tl) tercih edilebillir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim imzama bakmayın.

O imza benim değil.

Ben o kombinasyonu yolda buldum.

Şimdilik öylesine oynuyorum işte.

Aslında bu rakete kombinasyon demek ne kadar doğru olur bilemiyorum.

İki yüzde de aynı lastik olduğundan pek öyle kombinezonlara giren, kombine bir kombi gibi durmuyor.

Raketi yapan da ben olmadığımdan, bana hazır geldiğinden, hazır raket demek daha doğru sanırım.

Ama neyse ne, iyi kötü benim işimi görüyor işte.

Vurunca top karşıya gidiyor mu? Gidiyor.

Hızıydı, spiniydi karşı taraf düşünsün artık, bana ne.

Belki ilerde kendime kombinasyon değil de, permutasyon bir raket yapabilirim.

Ön yüz lastiği olarak da yakında piyasaya çıkacak olan Magna TC2'yi alabilirim.

Bu lastik hakkında verilen bilgilerde aynı beni tarif etmişler çünkü:

"Magna TC II is recommended for highly skilled attackers with excellent technique."

Yani,

"Magna TC II, mükemmel tekniği ile çok yetenekli saldırganlar için önerilir." (Çeviri: Made in Gooooogle)

Arka yüzde de, ön yüz lastiğinin aynısını, arkasını çevirip, ters yapıştırarak kullanabilirim.

Tahta ise lastiklerle aynı marka olmalı ki, alt üst takım olsun.

Ben, eli düzgün ama mantalitesi yamuk; tekniği külliyen bozuk; allround attack oynamaya çalışan ama beceremeyip, yüzüne gözüne bulaştıran; antrenman seven ama yapamayan; maç tecrübesi olmayan; özel turnuvalarda boy gösterip, gruptan kıl payı çıkan ama ilk maçta yenilip kös kös kenara oturan; elindeki atak raketle alçak, yüksek, uzun kısa demeden, her topu sürekli kesen yada tutsun tutmasın gelen her topa şut atan oyunculara sinir olan; kendi seviyesinde hiçbir ekipmanın derdine çare olamayacağını, yaptığı kontrolsüz, yamuk vuruşlardaki tek kabahatli unsurun kendisi olduğunu gayet iyi bilecek kadar uzun süredir oynayan ama hala tahtalara, lastiklere bakmaktan geri durmayan; bu gidişle Tufan Yalçın hocanın, 7. Forum Buluşması'nda önce sallandırıp sonra Rize Kalesi'nden aşağı atacağı kesin olan, şurada üç aylık ömrü kalmış amatöroğlu amatör bir oyuncuyum. Çocukluğum İstanbul'da geçti. Ama hala İstanbul'da olmama bakarsak, çocukluğum tam geçmemiş olabilir...

(Siz öyle uzun uzun yazılar okutursanız, ben de böyle alırım intikamımı.)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim imzamdaki kombinasyonu tekniğimi yeniden inşa etmeye başladığım zaman yaptım. Önceleri off ve off+ kullanıdğımda raketi eğik açıda tutup spin çekiyordum. Eğik tutmak itme kuvvetini çok düşürüyor. Dik açıyla hep top kaçırmamak hem de daha kaliteli spinli toplar yollamak amacındaydım. Ayrıca öğrenmekte olduğum teknik haraketimi direk kısaltıyordu haliyle hız kazandırıyordu. Ondan tahtamın hızı hemen düşürdüm ve gelişme ivmem birden artmaya başladı.

Forhand lastiğim öğrenmekte olduğum sistem için uygun bir lastik. Çin lastiklerinin süngeri sert, üst yüzeyi yumuşaktır. Yakın masa, forhand ağırlıklı spinli oyun tercih ettiğim için bu lastik bana gerekli donanımı sağlıyor. Ayrıca çok etkili servisler atabilmemi de olanaklı kılıyor.

Backhand lastiğim ise avrupa/japon, üstü az tutan türden lasitk. Hem servis karşılarken hem de kontrollü atakta istediğimi veriyor.

Tahtam 60 tl, forhandim 40 tl, backhandim 90 tl. Backhand lastiğimin alternatifi olarak haifu shark II (50 tl), palio hk1997 biotech(35 tl) tercih edilebillir.

Cok guzel. Elinize saglik.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim imzama bakmayın.

O imza benim değil.

Ben o kombinasyonu yolda buldum.

Şimdilik öylesine oynuyorum işte.

Aslında bu rakete kombinasyon demek ne kadar doğru olur bilemiyorum.

İki yüzde de aynı lastik olduğundan pek öyle kombinezonlara giren, kombine bir kombi gibi durmuyor.

Raketi yapan da ben olmadığımdan, bana hazır geldiğinden, hazır raket demek daha doğru sanırım.

Ama neyse ne, iyi kötü benim işimi görüyor işte.

Vurunca top karşıya gidiyor mu? Gidiyor.

Hızıydı, spiniydi karşı taraf düşünsün artık, bana ne.

Belki ilerde kendime kombinasyon değil de, permutasyon bir raket yapabilirim.

Ön yüz lastiği olarak da yakında piyasaya çıkacak olan Magna TC2'yi alabilirim.

Bu lastik hakkında verilen bilgilerde aynı beni tarif etmişler çünkü:

"Magna TC II is recommended for highly skilled attackers with excellent technique."

Yani,

"Magna TC II, mükemmel tekniği ile çok yetenekli saldırganlar için önerilir." (Çeviri: Made in Gooooogle)

Arka yüzde de, ön yüz lastiğinin aynısını, arkasını çevirip, ters yapıştırarak kullanabilirim.

Tahta ise lastiklerle aynı marka olmalı ki, alt üst takım olsun.

Ben, eli düzgün ama mantalitesi yamuk; tekniği külliyen bozuk; allround attack oynamaya çalışan ama beceremeyip, yüzüne gözüne bulaştıran; antrenman seven ama yapamayan; maç tecrübesi olmayan; özel turnuvalarda boy gösterip, gruptan kıl payı çıkan ama ilk maçta yenilip kös kös kenara oturan; elindeki atak raketle alçak, yüksek, uzun kısa demeden, her topu sürekli kesen yada tutsun tutmasın gelen her topa şut atan oyunculara sinir olan; kendi seviyesinde hiçbir ekipmanın derdine çare olamayacağını, yaptığı kontrolsüz, yamuk vuruşlardaki tek kabahatli unsurun kendisi olduğunu gayet iyi bilecek kadar uzun süredir oynayan ama hala tahtalara, lastiklere bakmaktan geri durmayan; bu gidişle Tufan Yalçın hocanın, 7. Forum Buluşması'nda önce sallandırıp sonra Rize Kalesi'nden aşağı atacağı kesin olan, şurada üç aylık ömrü kalmış amatöroğlu amatör bir oyuncuyum. Çocukluğum İstanbul'da geçti. Ama hala İstanbul'da olmama bakarsak, çocukluğum tam geçmemiş olabilir...

(Siz öyle uzun uzun yazılar okutursanız, ben de böyle alırım intikamımı.)

Ekonomik kriz bitti.Yerine gülme krizi geldi.

Elinize sağlık :hehe: :hehe: :alkis:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 110 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..