Jump to content
Masatenisi.org Forum

Xiom Vega Europa

Recommended Posts

Orta-Alt seviye, konrollü atak yapmaya çalışan (ama pek beceremeyen :gulumse:) bir oyuncu olduğumu düşünüyorum. Şu an Stiga Clipper Wood üzerine Tenergy 05 2.1mm lastikler ile oynamaktayım. Tahtadan memnunum ancak lastikler benim oyunum için hızlı ve kontrolsüz.

Tenergy 05'in üst lastiğini çok beğeniyorum. Fazla zıplak değil, yapışkan değil ama çok iyi top tutuyor. Süngeri ise bana göre çok sert ve ağır. Xiom Vega serisinin Tenergy alternatifi olduğu söyleniyor. Bu nedenle yumuşak süngerli versiyonu olan Vega Europe modelini merak ediyorum. Daha önce kısa süre kullandığım Tensor lastikleri (Nimbus, Nimbus Soft, Coppa Silver) pek beğenmedim. Hızlılar, fazla top tutmuyorlar ve genelde atış açıları düşük. Boost TC'yi de kısa süre denemiş ve aynı nedenlerden dolayı oynayamamıştım. Özetle aradığım lastik özellikleri; yapışkan olmaması ama çok iyi top tutması, fazla zıplak olmaması, yüksek atış açılı olması ve yumuşak süngerli olması... (Çıkacak olan Tenergy 05 FX'i tarif eder gibi oldum sanki.:gulumse:)

Bu açılardan bakıldığında Xiom Vega Europa'nın nasıl bir lastik olduğu hakkında kullanan arkadaşlar bilgi verebilir mi? Tenergy 05'in daha yavaş ve daha kontrollü bir hali diyebilir miyiz?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Özellikle ilk 1-2 haftada gayet güzel top tutuyor ama yine de Tenergy seviyesinden azdır. Hissedilir derecede daha kontrollü, bir nebze daha alçak atıyor ama problem olmaz. Sonuç olarak işinizi görebilecek bir lastik. Donic Baracuda ondan biraz daha spinli gibi, ve bence daha yumuşak hissettiriyor. O da benzer hızda. Bunlar yine çok hafif lastikler sayılmazlar. Daha da yumuşak süngerli olsun derseniz Vega Elite, Genius Sound ve Hexer Powersponge gibi lastikleri bekleyin. Tenergy FX yine pek yavaş olmaz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ahmet abi bence tahtayı değiştirmek daha radikal ama daha makul bir çözüm olabilir..Mesela 5 kat ağaç,all+,off- hızlarında,orta sert bir tahta ile denersen Tenergy'i çok daha fazla zevk alabilirsin diye düşünüyorum..Clipper zaten ağır bir tahta..Çok aşırı hızlı olmasada hızlı sayılabilecek bir tahta(en azından orta seviye oyuncular için)..Çift taraf tenergy ile(hem de max süngerli) gülle gibi olmuştur o raket,arkadaşımdan biliyorum..Lastiklerini Clipper'dan söküp Samsonov Alpha gibi 80 gram ağırlığında bir tahtaya takarsan (clipper'ların 100 gram olduğunu varsayarsak) tahtadan yaklaşık 20 gram,e birde kafa ölçüsünden ötürüde lastik başına 10 gram desen toplamda 40 gramlık bir yükten kurtulmuş olursun..Hem de daha hisli,daha kontrollü bir tahta ile sert süngerin getirdiği dezavantajdan bir nebze olsun sıyrılmış olursun..İleride lastiklerin eskiyince 2.1 mm yerine 1.9 alırsan kontrolü arttırdığın gibi 5-10 gram da ordan kar etmiş olursun derken bakmışsın rakedin kuşa dönmüş :pirpir: Naçizane tavsiyem budur abi..Benden anca bu öneri çıktı gecenin 2 sinde :fildir:

not: samsonov alpha uç bir örnek olduğu için verdim..yoksa tahtalar için alternatifler arttırılabilir..(primorac off-,timo boll off-,offensive classic,allround evolution vb..)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yorumlarınız için çok teşekkürler. Maalesef titreşimli tahtalarla oynamayı hiç sevmiyorum Cağan. Samsonov Alpha satın alıp denediğim bir tahta. Mantıklı bir hıza sahip, kontrollü, çok ergonomik, dengeli... vs. gerçekten çok güzel bir tahta. Ama benim keyif alarak oynayabileceğim bir tahta değil. Kafasının küçük oluşu ve titreşimli oluşu nedeni ile bana uymadı. Yanlış anlaşılma olmaması için hemen belirteyim; ben oyun seviyeme göre doğru ekipman ile oynamaktan çok hoşuma giden ekipmanla oynamayı (oyun seviyeme göre yanlış seçimler olsa bile) tercih eden birisiyim. Yoksa dediğin gibi all veya off- bir tahta üzerine 1.9 klasik lastikler benim gibi oyunculara uygun ekipmanlar. Primorac Off- de merak ettiğim bir tahta olduğu için Tim'e elinde var mı diye sordum, varmış ama "Made in Japan" version değilmiş, "Made in Europe" imiş. Ben de Japon malı olmayan Butterfly bana uymaz arkadaş diyerek Vega Europe siparişi verdim sadece. Madem Primorac Off- bulamadım o zaman bende Primorac Carbon almaya karar verdim. :gulumse: Bu kararımda W.Schlager'in sapı değiştirilmiş Primorac Carbon ile oynadığını öğrenmemin hiç bir etkisi olmadı tabiki. Presports'a mail atıp stoklarınıza girince bana bir tane ayırın dedim. Clipper, Primorac Carbon, Tenergy 05, Vega Europe...vs. canım hangisini isterse onu alıp dan dun oynarım artık. :gulumse:

Değerli yorumlarınız için tekrar teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Bugün Xiom Vega Europe lastiğimi yeni aldığım Primorac Carbon tahtam üzerinde deneme şansım oldu. PC üzerine takılan lastik hakkında çok sağlıklı yorum yapmak mümkün değil. Tahta o kadar hızlıki farklı vuruşlarda lastiğin nasıl tepki vereceğini anlamadan top raketten fırlayıp gitmiş oluyor. Yumuşak süngerli bir lastik, kıyaslamak gerekirse Sriver FX ayarında diyebilirim. Pütürleri seyrek olduğundan oldukça yumuşak bir hissi var. Tenergy 05 kadar olmasada spini gayet iyi. Tenergy 05'ten yavaş ve çok daha kontrollü. Ağırlık olarak Tenergy 05'e göre bayağı hafif. Özellikle şurası çok iyi veya şu özelliği çok kötü diyebileceğim bir tarafı yok. Bana göre spinli, yumuşak süngerli ve fazla hızlı olmayan lastik sevenlerin hoşuna gidecek, her yönüyle orta karar gayet güzel bir lastik. Allround bir tahta üzerine mükemmel uyacağını düşünüyorum. Şimdi benim "Made in Japan" olan bir Primorac OFF- tahta bulup bu lastiği onun üzerinde kullanmam şart oldu. Ulan ekipman virüsü yaktın beni... :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 150 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..